
Строителството в числа и графики
СТРОИТЕЛСТВОТО В ЧИСЛА И ГРАФИКИ
Десет години (2007 - 2017) - ръстове и спадове
Екип СЕК - анализи и прогнози
Както всяка от изминалите вече 26 години, така и двадесет и седмата започваме с много числа и графики, за да напомним на абонатите какво се случи в бранша през предходната година, как изглеждат числата за обеми и цени спрямо отминалите години и... какво би могло да очакваме за настъпващата 2017 година.
Казано накратко, резултатите за 2016 година, макар и не окончателни, не са добри. Обемите на СМР и за трите вида строителство (жилищно, сградно нежилищно и инфраструктурно) са в сериозен спад - повече от 20 % при най-оптимистичната прогноза. Някои анализатори дори прогнозират, че строителният спад по обемния показател през 2016 спрямо 2015 година ще бъде по-голям в сравнение с 2010 спрямо 2009 г. Същевременно основният за състоянието на икономиката показател - ръстът на БВП - не само, че е положителен, но и е с по-висок ръст спрямо средноевропейския. Имаше години, в които строителният сектор беше най-мощният двигател на икономиката и осигуряваше високия ръст на БВП, а дойде година, в която тежи на останалите сектори.
Спадът на обемите доведе естествено и до намаляване на броя на заетите в строителството. От 297 хиляди в 2008 година, те намаляха на 182 хиляди през 2015 г. и на 170 хиляди в 2016 година.
А заплатите уж се повишават. Всъщност се повишиха заплатите на ръководния персонал и на някои свръхдефицитни специалности, а общият ръст на възнагражденията се обуславя от обстоятелството, че се уволняват предимно работниците с ниска квалификация и ниски заплати.
Причините за намалените строителни обеми са известни. При изпълнен обем през 2015 година 17 милиарда лева, инфраструктурното инженерно строителство за 2016 г. е 11,2 милиарда, над 70 % от които са от ЕФ. При нежилищното сградно строителство 30-40 % също се финансираше от ЕФ. Усвоихме програмата успешно, не можахме да се вмъкнем в следващата със същия темп и закъсахме в усвояването. Подобни са резултатите в строителната дейност и на другите страни, които са разчитали предимно на еврофондовете, но при нас намалението е най-впечатляващо. Браншът разчиташе на милиарда за саниране, но и от него, доколкото се узнава, са усвоени през 2016 година само половината, въпреки високите “референтни показатели”.
Съвсем естествено се понижиха и цените на някои видове СМР, въпреки увеличението на заплати и запазени, все още, цени на материали. Почти всички строителни фирми ще отчетат намаление на печалбата за 2016 г. Някои от средните спряха дейността си временно, а значителен брой от малките, особено тези, които са в ремонтната дейност, преминаха в “сивия сектор” - работят, но не отчитат дейност.
Цените на СМР
Договорените цени на строителните, инсталационните и монтажните видове работи според нашите (СЕК) анализи през 2016 година намаляха средно с 2,4 %. Отнесено към строителна себестойност, намалението е по-малко - 1,8 %. Разликата се поема от намалението на печалбата. Все пак, при намаление на обемите около 25 %, намаление на цените с 2,4 %, в това число на печалбата с около 1 %, все още не е катастрофа. Проблем е какво ще се случи през 2017 година, а то ще зависи не само от “международното положение”.
Процентните промени на цените по видове работи са показани на следващите страници в таблици и графики. Общият извод е, че по-малко намаляват цените на трудоемките видове работи, защото заплатите или се запазват, или се увеличават.
Не се понижиха цените на кофражи и армировки, защото се увеличиха, и вероятно още ще се увеличават, цените на стоманите и дървения материал.
Не се понижиха цените на топлоизолациите. Повлия безплатното саниране и референтните му цени, а платеното саниране спря.
Не се понижиха цените на боядисването. Там процентът на разхода за труд е по-висок, а дейността е свързана със санирането.
Не се понижиха цените на електро и отоплителните инсталации. При тях има леко повишение на цените на материалите и се изисква по-висока квалификация.
Квалифицирани изпълнители
Висококвалифицираните и професионално грамотните работници и технически ръководители или се пенсионираха, или заминаха в чужбина. Млади изпълнителски кадри за строителството в България не се подготвят. От администрацията, от бизнеса и от синдикатите има много призиви и лозунги, но конкретни ефективни действия няма. Професионалните гимназии по строителство подготвят само кандидатстуденти и общи работници за чужбина.
Прогнозите за обеми и цени
През 2017 година, в най-благоприятния вариант, ще се запазят обеми и цени от 2016 г. Този вариант е почти невъзможен, защото европрограмите се задвижват бавно, общините нямат средства за строителство, държавните институции също, а частните и корпоративни инвеститори ще изчакват най-малко до полугодието.
Цените на някои видове СМР ще се запазят заради увеличени заплати, но в повечето случаи ще се намаляват за сметка на печалбата или намалени цени на материали. Много производители и дистрибутори вече предлагат до 20 % бонуси за количества, от което ще се възползват големите фирми.
Възложителите ще бъдат принудени да следят по-стриктно за действителни количества и цени.
Какво показват числата? - таблиците и графиките са публикувани в сп. Строителeн обзор, бр. 1/2017 г.
Коментари (0)